Jaký typ střechy pro vás bude nejlepší?

Střecha je třešničkou na dortu každého domu. Plní velké množství funkcí, díky kterým vám například nebude do domu zatékat či z něj utíkat teplo. Jak se při stavbě domu rozhodnout, jaký typ střechy je pro vás ten nejlepší? Poradíme vám!

Základní dělení střech je na ploché a šikmé, výběr byste měli provést již při řešení celé konstrukce domu, protože od střechy se odvíjí mnoho dalších věcí. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé klady a zápory těchto dvou typů.

Ploché střechy

Ploché střechy jsou ve srovnání se šikmými náročnější na údržbu. Dochází také k jejich rychlejšímu opotřebení, především vlivem slunce. Vše se ale odvíjí od kvality materiálu, který k pokrytí použijete. Pokud navíc najdete někoho, kdo vám střechu kvalitně provede, rozhodně se nemusíte žádného zatékání obávat. Ploché střechy jsou také považovány za energeticky úsporné, můžete na ně totiž nainstalovat solární panely.

Výhodou je tento typ u menších domů, u nichž nechceme prostor ještě zmenšit šikmým stropem.

Šikmé střechy

Za šikmou střechu už můžeme považovat každou se sklonem od 10 do 45 stupňů. Údržba je u těchto střech snadnější a tím pádem je i životnost delší.

U šikmých střech rozlišujeme ještě několik podtypů, jako jsou klasické sedlové střechy, dále valbové nebo stanové.

V neposlední řadě existuje také pultová střecha, která má sklon pouze na jednu stranu. S touto střechou se setkáme spíše u přístaveb, teras nebo verand, ale najdeme ji stále častěji také u moderních nizkonergetických staveb.